Akademia Miejska

BRB-Akademia-Miejska-2019-baner-IK

Akademia Miejska to cykl spotkań dla licealistów i studentów organizowany przez Strefę Kultury Wrocław we współpracy z Instytutem Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Miasto to niezwykle skomplikowany i żywy organizm. W trzecim semestrze Akademii Miejskiej przyjrzymy się kluczowym procesom, które wpływają na kształt przestrzeni miejskiej oraz na warunki życia mieszkańców. Naszym celem będzie wspólne zrozumienie przemian, jakim podlega w ostatnich dekadach Wrocław. Spotkania będą składać się z dwóch części: z wykładów prowadzonych przez kulturoznawców i socjologów oraz dyskusji z praktykami zajmującymi się omawianymi tematami. Porozmawiamy m.in. o ucieczce z przedmieścia i nowym mieszczaństwie, demokracji miejskiej, przestrzeniach wstydliwych, a także znaczeniu literatury dla kreowania tożsamości miasta. Nie zabraknie również materiałów audiowizualnych i czasu na dyskusje.

Rok 2020:

23.01 | Jak żyje się w mieście… zwierzętom? | wykład: Łukasz Iwaniuk, goście: dr Iwona Gottfried, Jacek Jerzmański

27.02 | Jak żyje się w mieście… roślinom? | wykład: Agnieszka Bocheńska-Niemiec, goście: Aleksandra Zienkiewicz, Filip Marek

26.03 | Jak w mieście zmienia się… klimat? | wykład: Krzysztof Smolnicki, gość: Katarzyna Szymczak-Pomianowska

16.04 | Jak buduje się miasto… z fantazji? | wykład: Michał Duda, gość: Łukasz Wojciechowski

14.05 | Jak trafił tu… twój sąsiad? | wydarzenie towarzyszące Europejskiej Nocy Literatury | wykład: Manuela Pliżga-Jonarska, goście: Bartłomiej Ciążyński, Aleksandra Stachura

Organizator cyklu: Strefa Kultury Wrocław

Partner cyklu: Studia miejskie UWr | specjalność w Instytucie Kulturoznawstwa UWr

Twórcy cyklu: dr Piotr Jakub Fereński, dr hab. Rafał Nahirny, Joanna Panciuchin