Kulturnatywa 2023

kult 23 fb-1

20 czerwca 2023 zapraszamy na kolejną edycję Kulturnatywy – święta wrocławskiego kulturoznawstwa!

Jak zwykle w czerwcu świętujemy nasze urodziny – w tym roku stuknęło nam 51 lat. 13.06.1972 prof. Stanisław Pietraszko otrzymał zgodę na utworzenie na Uniwersytecie Wrocławskim studiów kulturoznawczych jako „kierunku eksperymentalnego”. Eksperyment ten trwa do dziś. 20 czerwca po raz kolejny będziemy kolektywnie sprawdzać jego rozwój i efekty przy Szewskiej 50/51. Wszyscy czujcie się zaproszeni (z dyplomem, bez dyplomu, studiujący rok czy dwa, współpracujący, sympatyzujący, kibicujący).

Co mamy w planie?

  • 15:30 – MisertArt | spotkanie

MiserArt to niezwykłe miejsce na mapie Wrocławia. Jest to przestrzeń spotkania i wspólnej pracy osób doświadczających bezdomności, streetworkerów, artystów i rzemieślników. Na patio porozmawiamy z osobami tworzącymi tę inicjatywę.

  • 16:00 – Wielkie otwarcie Kulturnatywy’23

Spotykamy się na kulturoznawczym patio, aby zainaugurować obchody tego tak doniosłego święta. Po kilku słowach wstępu otwarte zostaną wystawy prezentujące rezultaty programów badawczych studentów i studentek kilku roczników. Przyglądać będziemy się m.in. życiom nieludzkim, zagadnieniu domności, migracjom, codzienności, sztuce, snom i fotografii. Wystawy będą otwarte do 19:00.

  • 16:10 – Patio z audiodeskrypcją

Kto z Was zamyka oczy i widzi kulturoznawcze patio? Sprawę z pewnością ułatwi audiodeskrypcja tej przestrzeni, która została przygotowana przez studentki i studentów pod kierunkiem Ewy Pluty.

  • 16:15 – Patio-performans

Profesor Mirosław Kocur wraz ze studentami i studentkami na kulturoznawczym patio zaprezentuje niepowtarzalny performans.

  • 19:00 – Patio absolwentów: Czyn 2.0

Podczas tegorocznej odsłony Patia absolwentów spotkamy się z programerką i kuratorką Natalią Romaszkan, muzealniczką i edukatorką dr Agatą Iżykowską-Uszczyk oraz producentem i kuratorem Cezarym Wichrem. Rozmawiać będziemy o pracy w kulturze, tworzeniu programów instytucji, a także o rozmaitych formach budowania współprac z artystkami i artystami. Sięgniemy też do wspomnień naszych absolwentów z czasów studenckich. Rozmowę poprowadzi dr Joanna Panciuchin.

  • 20:15 – Filmoznawczy Quiz

W elektryzującej rozgrywce inspirowanej formatem 1z10, zmierzy się 10 duetów złożonych z wykładowców oraz studentów. Do stanięcia w szranki zaprasza Filmoznawcze Koło Naukowe.

  •  21:00 – DJ set: TIGRA

TIGRA – pseudonim DJ-ski, pod którym udziela się Kamil Kawalec, elektron kolektywu muzycznego ŻÓŁĆ, po którym z reguły można spodziewać się energicznych perkusyjnych przejść, połączonych z trance czy techno. Jednak tym razem wydarzy się coś specjalnego! Podczas setu Kamila poczujemy vibe wakacji. Mnóstwo będzie poetyckich odniesień, ciepłych wieczorów i echa pulsujących rytmów. Całość zostanie utrzymana w klimacie idm, dub, downtempo, ambient.

  • 23:15 – afterparty w Art Cafe Kalambur

Jeśli komuś będzie mało świętowania, można udać się po sąsiedzku do Art Cafe Kalambur. Tam zawsze spotkać można przynajmniej jedną osobę kulturoznawczą.Do zobaczenia przy Szewskiej 50/51!