
Kultura i media
Absolwenci specjalności „kultura i media” sprawnie poruszają się w rzeczywistości nowych mediów i dynamicznie zmieniających się form komunikacji. Posiadają szeroką wiedzę z zakresu teorii mediów, jak również praktyczne umiejętności, umożliwiające podjęcie pracy w instytucjach kultury, przemyśle rozrywkowym, agencjach reklamowych i administracji. Studenci zapoznają się z kulturowym, estetycznym oraz społecznym i ideologicznym aspektem funkcjonowania mediów we współczesnym świecie. Połączenie tych perspektyw umożliwia dogłębne, krytyczne i przenikliwe spojrzenie na radykalne zmiany współczesnego krajobrazu medialnego oraz pełniejsze zrozumienie specyfiki coraz bardziej zmediatyzowanej rzeczywistości. W ramach zajęć specjalnościowych przedstawione zostaną najnowsze teorie i odkrycia z zakresu wiedzy o mediach, a dzięki indywidualnym i grupowym projektom multimedialnym studenci zdobędą szerokie kompetencje w zakresie pracy z mediami.
Kierownik specjalności: dr Dawid Junke
Pobierz pełen program specjalności:
Na zajęciach w ramach specjalności będziesz badać najnowsze i najciekawsze formy ekspresji. Poznasz historię seriali telewizyjnych i teorię narracji w odniesieniu do filmów superbohaterskich, gier wideo czy opowieści interaktywnych. Odkryjesz świat sztuki nowych mediów i zapoznasz się z politycznym wymiarem dynamicznie rozwijających się nowych technologii medialnych.
Będziesz nie tylko badać media, ale i je tworzyć - w ramach przedmiotu „warsztaty medialne" poznasz podstawy obsługi oprogramowania umożliwiającego tworzenie podcastów i nagrań wideo oraz udostępnianie swoich prac w internecie. Swoje artykuły i nagrania zademonstrujesz w trakcie zajęć i omówisz z prowadzącymi. Będziesz też mieć okazję do spotkań z profesjonalistami, co pozwoli Ci pozyskać praktyczną wiedzę od osób dobrze zaznajomionych z realiami pracy w mediach.
W ramach zajęć „warsztaty medialne" studenci tworzą wpisy na bloga, filmy wideo i podcasty skupione w projekcie „K! - Kultura, krytyka, kulturoznawstwo".
Kreatywnością będziesz mogła/mógł się wykazać również na przedmiotach „narracje w mediach" czy „historie telewizji" - zdobytą w trakcie zajęć wiedzę o sposobach prowadzenia narracji zademonstrujesz w projekcie zaliczeniowym. W ubiegłych latach studenci stworzyli m. in. krótkometrażowy film fabularny o tajemniczej zbrodni, ilustrowane opowiadanie, treatment serialu, reportaż czy grę planszową.
Kadry z etiudy studenckiej pt. „She's not there", zrealizowanej na zaliczenie zajęć „narracje w mediach"